Układ bardzo nerwowy

Ogólnie znany fakt… starsi ludzie poruszają się wolniej, reagują wolniej, wolniej nawet obracają głowę. Starość. No ok, starość czyli co? Że mają mniej mięśni? Mają pewnie trochę mniej niż kiedy mieli 30 lat, ale z drugiej strony taki trzylatek ma jeszcze mniej a sprawia wrażenie jakby miał zdolność bilokacji.

Starsi ludzie (zazwyczaj, bo spójrzcie na wiekowych sportowców) poruszają się wolniej, bo przez większość życia nie ćwiczyli swojego układu nerwowego.

Biegając, ćwicząc myślimy o spalaniu tkanki tłuszczowej, o rzeźbieniu mięśni, tymczasem podczas wysiłku fizycznego ćwiczy się również nasz układ nerwowy. Pamiętamy o tym, że w mięśniach mamy cieńsze i grubsze naczynia krwionośne. Rzadko myślimy jednak o tym, że np. przez nasze nogi przechodzi nerw grubości porządnej sznurówki. Podczas biegu on także jest narażony na duży wysiłek. Po biegu regeneruje się, żeby być silniejszym i „uczy” jak być sprawniejszym.

12920474_1159924747381492_5685616239448475886_n

Czy asanę, którą robię poniżej robię, bo jestem silna? Nie. Większość moich kolegów z siłowni, by jej nie zrobiła, chociaż z łatwością podnieśliby moją sztangę razem ze mną. Robię ją, bo mój układ nerwowy nauczył się w tej pozycji utrzymywać równowagę. (Na marginesie – zajęło mi to dwa miesiące ćwiczeń, po 20 sekund dziennie. Tak sekund, nie minut).

Według renomowanego neurologicznego czasopisma „Neurology” sześdziesięciolatkowie, którzy w wieku średnim nie byli aktywni fizycznie mieli mniejsze mózgi niż 20 lat wcześniej.

Jedne z najczęstszych pytań z jakimi się spotykam, to: „Czy wystarczy, że będę zdrowo jadł, czy muszę też ćwiczyć”. Odpowiadam więc, że: „Zależy do czego ma wystarczyć”. Żeby schudnąć wystarczy jeść mniej niż się potrzebuje i można od rana do nocy leżeć plackiem. Żeby mieć ładne ciało i być zdrowym dziś i za 30 lat TRZEBA się ruszać.

Biegajcie więc, tańczcie, ćwiczcie jogę, crossfit, napompujcie rower na wiosnę, czy co tam lubicie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.